داخلی

گزارش ها از زلزله ۶/۲ ریشتری ایلام؛

خسارت ۷۰ درصدی زمین لرزه به واحدهای مسکونی «مورموری»

resized_410353_728 ساعت ۷ و ۲ دقیقه صبح دیروز زلزله ای به بزرگی ۶ و ۲ دهم ریشتر در مقیاس امواج درونی زمین بخش هایی از استان ایلام و استان های هم جوار را لرزاند. کانون این زمین لرزه در ۳ کیلومتری مورموری از توابع شهرستان آبدانان و در عمق ۱۰ کیلومتری زمین بوده است. پس از زمین لرزه ۲/۶ ریشتری ساعت ۷ و دو دقیقه صبح زمین لرزه‌های ۴/۴، ۸/۴، ۲/۴، ۸/۳ و ۴ ریشتری این منطقه را بار دیگر به لرزه درآورد.

در پی وقوع این زمین لرزه ستاد بحران در استان ایلام تشکیل شده و با هماهنگی‌های صورت گرفته نیروهای امدادی، انتظامی و امنیتی در منطقه برای کمک رسانی مستقر شده اند. از مجموع پس لرزه‌ها در این بازه زمانی ۲ پس لرزه بالای ۴ ریشتر بوده است. از ساعت ۷ صبح دیروز و پس از زلزله ۲/۶ ریشتری، ۴۴ پس لرزه منطقه مورموری ایلام را لرزانده است.

۴۴زلزله و پس لرزه

رئیس سازمان امداد و نجات کشور با اعلام این خبر گفت: تاکنون بیش از ۴۴ زلزله و پس لرزه تا لحظه مخابره این خبر در این منطقه ثبت شده است و از همان ساعات آغازین امدادرسانی در منطقه آغاز شد.

حسین کلیوند بیان داشت: به دلیل تخریب چاه‌های آب منطقه، توزیع آب معدنی و مواد غذایی در منطقه ضروری بود که در این راستا با همکاری استان و استان های هم جوار آب معدنی و مواد غذایی به منطقه مورموری ارسال شد و در حال حاضر توزیع شده است. وی عنوان کرد: هم اکنون ارتباط تلفنی و راه، برق در منطقه برقرار است و در حال رسیدگی به مناطق روستایی هستیم که بیشترین خسارات به منازل روستایی بخش مورموری وارد شده است.

ارسال ۴۰۰ تخته چادر و ۲۰ هزار بطری آب معدنی:

رئیس سازمان امداد و نجات کشور از ارسال و توزیع ۴۰۰ تخته چادر و ۲۰ هزار آب معدنی به منطقه مورموری خبر داد. حسین کلیوند اظهار داشت: کار امداد رسانی به مجروحان این زلزله در حال انجام بوده و با تلاش مسؤولان تاکنون برق این مناطق وصل شده است.

اطلاع رسانی به هنگام:

استاندار ایلام گفت: در پی وقوع چند پیش لرزه با قدرت ۵ ریشتر در روز شنبه به مردم منطقه هشدار داده شده که در حالت آماده باش باشند، به همین خاطر مردم شب گذشته را در بیرون از منازل مسکونی بسر بردند و تلفات انسانی کاهش داشت. محمدرضا مروارید اظهار داشت: ۸ روستای بخش مورموری آسیب جدی دیده اند و بسیاری از ساختمانها بیش از ۵۰ درصد آسیب دیده اند. در حال حاضر بیشترین نیاز مردم منطقه به چادر و آب آشامیدنی سالم است که از شهرستانهای مجاور و استانهای دیگر به منطقه زلزله زده ارسال می شود. آخرین خبر حاکی است، ساختمان مخابرات بخش مورموری بیش از ۷۰ درصد تخریب شده و ارتباط دهی در منطقه به همین علت با مشکل مواجه گردید.

خسارت ۵۰ درصدی به تأسیسات زیربنایی:

استاندار ایلام گفت: بیش از ۵۰ درصد به تأسیسات زیربنایی مورموری خسارت وارد شده است. محمدرضا مروارید در گفت وگو با خبرنگار ما با بیان اینکه خوشبختانه این زلزله خسارت جانی در پی نداشته است، اظهار داشت: متأسفانه در اثر این زلزله خسارت زیادی به تأسیسات زیربنایی، منازل مسکونی، اداری و زیر ساختها وارد شده که این امر امدادرسانی را با مشکلاتی مواجه کرده است. وی با تقدیر از مسؤولان ارشد کشوری و سایر استانداران که در نخستین دقایق پس از وقوع این زلزله در تماس با این استان بوده‌اند، افزود: از زمان وقوع زمین لرزه استانهای همجوار برای امدادرسانی به مناطق زلزله زده مورموری ایلام اعلام آمادگی کردند و گروه‌های امدادی – انتظامی و امنیتی، نیروهای مردمی، بسیج و سپاه در منطقه حاضر شده اند. دیروز استاندار ایلام به همراه اعضای ستاد بحران با یک فروند بالگرد از مناطق زلزله زده بازدید و وضعیت منطقه را بررسی کرد.

آخرین وضعیت امدادرسانی به مورموری

مدیرکل ستاد بحران استان ایلام آخرین وضعیت امدادرسانی به زلزله زدگان مورموری را تشریح کرد. احمد کرمی اظهار داشت: تیمهای پزشکی از استانهای کرمانشاه و ایلام به منطقه مورموری اعزام شده اند و خوشبختانه تاکنون خسارت جانی گزارش نشده است.

باران و گرد و غبارمیهمانان جدید مورموری:

دیروزعصر بارش باران و گرد و غبار در مناطق زلزله زده مورموری آبدانان مردم و امداد رسانان را غافلگیر کرد.

اما خبرنگار ما از مناطق زلزله زده گزارش می‌دهد:

امدادرسانی در منطقه زلزله زده ضعیف است و مردم حتی برای آب آشامیدنی در مضیقه هستند و آب، چادر و مواد غذایی نیاز فوری این مردم عنوان شده است. در همین حال خبر می‌رسد برای نظارت بر نحوه امدادرسانی در مورموری گروه بازرسی استقرار می‌یابد.

آمار مجروحان زلزله به ۲۶۰ نفر رسید:

کرمی با اشاره به اینکه ۲۶۰ نفر بر اثر زلزله مصدوم شده اند، اظهار داشت: آسیب دیدگان ناشی از زلزله به مراکز درمانی شهرستان دهلران، آبدانان و استان خوزستان انتقال داده شده اند و خوشبختانه تا کنون هیچ گونه تلفات جانی گزارش نشده است.

معاون فرماندار آبدانان هم گفت: وضعیت ۱۳ نفر از مجروحان وخیم بوده و برای درمان به دزفول اعزام شده اند. زلزله مورموری آبدانان سبب قطع آب، برق، خطوط ارتباطی، جاده‌های دسترسی به شهرستان و راه‌های روستایی و … شد که با تلاش نیروهای امداد رسان بسیاری از این مشکلات برطرف شد.

خانه‌های مقاوم مددجویان کمیته امداد

مدیرکل کمیته امداد استان ایلام در گفت وگو با خبرنگار ما گفت: در زلزله صبح دیروز مورموری آبدانان، مقاوم سازی منازل مسکونی مددجویان کمیته امداد در این منطقه، خسارت را به حداقل رسانده است.

گرمای بیش از حد هوا، مشکل حاد منطقه:

گفتنی است، دمای هوا در مناطق زلزله زده در ساعات گرم روز به بیش از ۵۰ درجه سانتی‌گراد می رسد و همین امر ضرورت تأمین آب آشامیدنی سالم و یخ بهداشتی برای مصدومان، آسیب دیدگان و آوارگان را بیش از پیش کرده است.

گفتنی است، اسکان آسیب دیدگان زلزله مورموری با کمک نهادهای امدادی و ستاد بحران آغاز شده است، اما به علت ابعاد گسترده حادثه همچنان کمک‌های بیشتری نیاز است.

تصاویری از خرابی های زلزله

resized_410347_659   resized_410346_436   isna-2-654   isna-9-533   resized_410353_728 resized_410345_720

قدس آنلاین

برچسب ها
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جای خالی را با عدد مناسب پر کنید *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن