اصول

نکاتی در باب سخنوری

نکاتی در باب سخنوری
ترجمه:

مریم حقانی

download (2)

گاهی در هر مقام و منصبی که هستیم، نیاز می‌شود که در حضور افرادی که شاید برای ما و موقعیت شغلی ما اشخاص تأثیر گذار و مهمی باشند ارائه‌ی سخنی داشته باشیم؛ یا حتی ممکن است نیاز شود که یک همایش یا جلسه‌ای مهم را مدیریت کنیم، اینجاست که ترس از نارضایتی مخاطب و عدم اعتماد به نفس موجب پایین آمدن کیفیت ارائه‌ی ما خواهد شد.

لذا برای استقرار روانی در هنگامی ارائه، نکات مشورتی زیر را به شما توصیه میکنیم.

استراحت کنید، راحت باشید، هنگام ورود افراد به سالن به آن‌ها سلام کنید و بعد از ورود افراد به سالن به صورت رسمی به آنان خوش آمد بگویید.

با حداکثر تأثیر کار خود را شروع کنید و سعی کنید فکر حضار را با موضوع درگیر کنید؛ یا داستانی بگویید که توجه مخاطبین را جلب کند؛ هرازگاهی سوالی را مطرح کنید و نظرات آن‌ها را گوش کنید. روی آن دسته از شرکت کنندگانی که در نگاه اول متوجه نظر مثبت‌شان شده‌اید توجه بیشتری نشان دهید. به لپ مطلب(هسته اصلی) تمرکز کنید و خود را سرگرم جزئیات نکنید.

مطالب را کلمه به کلمه از روی جزوات نخوانید.

هراز گاهی شرح مختصری در مورد مطلب بدهید تا ارائهی شما منسجمتر شود.

به مخاطبانتان نگاه کنید و به عکس العمل آنها توجه داشته باشید؛ در حین حفظ توجه به مخاطبان ریتم نمایش و لحن صدایتان را تغییر دهید.

هرچند دقیقه یکبار ترجیحاً هفت دقیقه یکبار برخیزید و از زبان اشاره در تفهیم کمک بگیرید  در داخل سالن حرکت کنید در شیوه‌ی بیان تنوع داشته باشید.

به مخاطبان آمارهای تکان دهنده ارائه دهید، از اشاره و راهنما برای افزایش فعالیتتان استفاده نمایید و بالأخره کنفرانس را با سوال چالش برانگیزی که مخاطبان را به فکر وامیدارد به پایان برسانید.

منبع:www.e-happyfamily.com

برچسب ها
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جای خالی را با عدد مناسب پر کنید *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن