بانوان

چرا مرد و زن متفاوت آفریده شده اند؟!!!


download (1)خداوند خلائق را (انسان‌ها و جن‌ها) را براى هدف بزرگ عبادت آفریده است تا اینکه او را یگانه دانسته و فقط او را بپرستند.﴿وَمَا خَلَقۡتُ ٱلۡجِنَّ وَٱلۡإِنسَ إِلَّا لِیَعۡبُدُونِ ۵۶﴾[الذاریات: ۵۶]

«من پری‌ها و انسان‌ها را جز براى پرستش خود نیافریده ‏ام».خداوند انسان‌ها را آفریده است و هر یکى را با ویژگى‏هاى خاصى از دیگرى جدا کرده است، توان و تحمل و نیروى مرد با زن متفاوت است؛ بنابراین وظیفه هر یک مناسب با فطرت و طبیعت اوست و خداوند بر حسب علم و درایت خویش هر یک از زن و مرد را وظیفه‏اى مناسب حال او داده است: ﴿أَلَا یَعۡلَمُ مَنۡ خَلَقَ وَهُوَ ٱللَّطِیفُ ٱلۡخَبِیرُ ١۴﴾ [الملک: ۱۴]. «مگر کسى که مى‏آفریند نمى‏ داند، و حال اینکه او دقیق و باریک بین و بس آگاه است؟!».

وظیفه مرد بدست آوردن روزى و تلاش براى امرار معاش و تهیه مخارج خانواده و همسر است.

و این کارى است که زن بخوبى از عهده آن بر نمى‏ آید و وظیفه زن این است که در داخل خانه با خدمت و رفتار خویش اسباب با آرامش را براى شوهر برگشته از کار و زحمت، خویش فراهم نماید.

خداوند متعال فرموده است:﴿وَمِنۡ ءَایَٰتِهِۦٓ أَنۡ خَلَقَ لَکُم مِّنۡ أَنفُسِکُمۡ أَزۡوَٰجٗا لِّتَسۡکُنُوٓاْ إِلَیۡهَا وَجَعَلَ بَیۡنَکُم مَّوَدَّهٗ وَرَحۡمَهًۚ إِنَّ فِی ذَٰلِکَ لَأٓیَٰتٖ لِّقَوۡمٖ یَتَفَکَّرُونَ ٢١﴾ [الروم: ۲۱].

و یکى از نشانه‏هاى قدرت خدا این است که از جنس خودتان همسرانى براى شما آفرید تا در کنار آنان بیارامید و در میان شما و ایشان مهر و محبت انداخت، مسلما در این نشانه‏ها دلائلى است براى افرادى که مى‏اندیشند.

یکى از وظایف زن به دنیا آوردن فرزند است و باید فرزندانش را به خوبى تربیت کند زیرا مرد بیشتر بیرون از خانه به سر مى‏برد.

بعضى از کارها هستند که مرد به خوبى نمى‏تواند از عهده آن‌ها برآید مانند شستشو و آشپزى و نیز کارهایى که انجام دادن آن براى مرد امکان‏پذیر نیست. مانند بچه دار شدن و شیر دادن به بچه. در یک مثال ساده زن و شوهر را مى‏توان به شب و روز تشبیه داد است که هر یک جاى خود را دارد و هر کدام نقش و وظیفه خودش را انجام مى‏دهد، روز براى کار و تلاش و فعالیت و روشنایى و تهیه مخارج زندگى است، اما شب براى آرامش و خواب و استراحت است. پس شوهر به روز تشبیه داده شد و زن به شب. بنابراین مرد و زن هر یک نقشى جداگانه در زندگى دارد و هیچ یک نباید تلاش کند که به جاى دیگرى فعالیت نماید و اگر زن بخواهد نقش مرد را در زندگى بازى کند نتیجه برعکس خواهد شد و پیامدهاى منفى براى فرزندان و خودشان و جامعه خواهد داشت. همانطور که براى مرد نیز ممکن نیست مشاغل زن را به عهده گیرد.

زیرا در آنصورت مرد و زن برعکس فطرت خود حرکت کرده‏اند و {نگاه کنید به کتاب المرأه فی الاسلام از شیخ فیصل مولوى} خداوند فرموده است:

﴿فِطۡرَتَ ٱللَّهِ ٱلَّتِی فَطَرَ ٱلنَّاسَ عَلَیۡهَاۚ لَا تَبۡدِیلَ لِخَلۡقِ ٱللَّهِۚ ذَٰلِکَ ٱلدِّینُ ٱلۡقَیِّمُ وَلَٰکِنَّ أَکۡثَرَ ٱلنَّاسِ لَا یَعۡلَمُونَ ٣٠﴾ [الروم: ۳۰].

«این سرشتى است که خداوند مردمان را بر آن سرشته است. نباید سرشت خدا را تغییر داد، این است دین و آئین محکم و استوار، ولیکن اکثر مردم نمى ‏دانند».

…………………………………………

کتاب اسلام و بزرگداشت زن

برچسب ها
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جای خالی را با عدد مناسب پر کنید *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن