خبرها

گزارش دومین همایش دانش آموختگی تعلیم القرآن کلگان

همایش دانش آموختگی مدرسه‌ی دینی دهستان کلگان از توابع بخش جالق شهرستان سراوان، عصر روز چهار شنبه (١٠/ ۶/ ٩۵) در صحن سرشار از صفا و محبت این مکان مقدس برگزار شد و تا پاسی از شب ادامه یاقت.

به گزارش توحید آنلاین، در این مراسم شخصیاتی هم‌چون شیخ الحدیث مولانا محمد یوسف حسین پور، شیخ الإسلام مولانا عبدالحمید، مولانا عبدالرحمن محبی، مولانا محمد دهقان، مولانا محمد انور ملازهی، مولانا محمد عثمان قلندرزهی، مولانا نظر محمد زعیمی، مفتی محمد زکریای دهواری و دیگر علما و جناب آقای شهمیری بخشدار جالق و دیگر مسؤولین و گروه‌های مختلف مردمی حضور بهم رساندند.

آغاز این همایش با اجرای مولوی محمد اسلام نصرتی و قرائت کلام الله مجید همراه بود، در ادامه مولوی عبدالحمید سپاهی پیرامون ماه ذالحجه و قربانی‌های حضرت ابراهیم سخن گفت، پس از ایشان مولوی اسحاق سپاهی به مهمانان خیر مقدم گفت، در ادامه بخشدار جالق ضمن عرض خیر مقدم، گزارشی از عملکرد حوزه کاری خود ارائه کرد. بخش اصلی برنامه بعد از نماز مغرب با سخنرانی علما و اندیشمندان اهل‌سنت پی گرفته شه که به شرح ذیل گزیده‌ای از سخنان آنان خواهد آمد.

مولانا محمد انور ملازهی: محبت الله گرو در اطاعت رسول الله است

مولانا ملازهی استاد برجسته‌ی عین العلوم گشت در سخنانش مردم را به محبت الله متعال فراخواند و گفت: الله تعالىٰ به رسول الله دستور می‌دهد که بگو به کسانی که ادعای محبت الله را می‌‌کنند از شما پیروی بکنند؛ بایستی در نشستن برخاستن، خوابیدن و بیدارشدن و در تمام شؤن زندگی از پیامبر پیروی بکنیم و این چیزی است که مورد پسند الله متعال است.

استاد حدیث عین العلوم گشت ضمن ابراز خوشحالی از عام شدن مکاتب در شهرها و روستا‌ها خاطر نشان کرد:‌ در این زمان مدارس و مکاتب در هر شهر و بیابان تاسیس شده‌اند، در زمانه‌های گذشته مردم برای تحصیل علم با چه سختی به هند و پاکستان سفر می‌کردند؛ زمانی که ما علم می ‌آموختیم شب فقط غذا می‌خوردیم و از غذای روز خبری نبود.

مولانا محمد عثمان: نعمت‌ها و فرصت‌ها جای شکر دارند

مولانا محمد عثمان قلندرزهی ضمن تشکر و سپاس از مردم کلگان یا آور شد: نعمت‌ها و فرصت‌ها جای شکر دارند، ما هر اندازه از این نعمت‌ها شکر‌گزاری کنیم کم است. خداوند متعال مدار نجات، سعادت و رستگاری بشریت و جن‌ها را به دو چیز وابسته نموده‌است؛ ۱- ایمان به الله متعال ۲- عمل صالح؛ اولین اصل ایمان است و اولین چیزی که از آن در عالم برزخ سؤال می شود نیز ایمان است؛ چنانکه در حدیث شریف آمده است؛ من ربک پروردگاز تو کیست؟

مولانا عبدالرحمان محبی: انسان با طاعات مقرب بارگاه خداوند متعال می‌شود

مولانا محبی در ضمن تشکر و سپاس از تشریف آوری حضرت شیخ الاسلام مولانا عبد الحمید به دیار ایشان وی ایشان را انسانی لایق و شایسته توصیف کرد و افزود: بنده حدود سی و پنج سال می‌شود که حضرت شیخ السلام را از نزدیک می شناسم و در خدمت ایشان هستم و در سفرهای و در سفر حج وی را همراهی کردم و این هم مبالغه نیست که ایشان انسانی خوب هستند وی دیگران را خوب می بینند و نه حرص دارند و نه حسد؛ همین خودش دلیل بر این است.

استاد برجسته‌ی دارالعلوم زاهدان در ادامه خاطر نشان کرد: در روایتی آمده که انسان با طاعات، عبادات، و نوافل مقرب بارگاه خداوند متعال می‌شود؛ وی به حدی مقرب می شود که خدای عزوجل می‌فرماید: من دست او می‌شوم که با او می‌گیرد و پای او می‌شوم که با او راه می‌رود و… . بعد به جبرئیل دستور می دهد که به اهل آسمان اعلام بکن که من فلانی را دوست دارم، شما او را دوست بدارید و نیز به جبرئیل دستور می دهد که به اهل زمین و تمام موجودات اعلام بکند که من فلانی را دوست دارم شما نیز او را دوست بدارید؛ تا این‌که خداوند برای او یک مقبوایت خاصی عنایت می کند.

مولانا عبدالحمید: دین را حمایت کنید و لو این‌که به قیمت جان تمام شود

شیخ الاسلام مولانا عبدالحمید حضور علما، مسؤلین و اقشار مختلف مردم را در امثال این مراسم، قوه قلبی توصیف کرد و افزود: علاقه‌ی مردم نسبت به دین روز به زوز در حال افزایش هست و این رحمت الله تعالی است، نخست از الله متعال سپازگزاری می‌کنم، بعد از مدرسین این مدرسه که این جلسه را با همت خود تشکیل دادند و بعد از مردم عزیر کلگان که میزان این جلسه هستند.

مدیر دارالعلوم زاهدان برنامه‌ی الله تعالىٰ را عجیب توصیف کرد و گفت: ما باید به طرف برنامه‌های الله متعال برویم و به آن‌ها توجه داشته باشیم که الله این مخلوقات و این عجایبات را در دنیا را آفریده است و خدواند این دنیا را یک نمایشگاهی قرار داده است که در این نمایشگاه چیزهای عجیب و غریبی آفریده‌است؛ وقتی ما در برنامه الله به فکر فرو برویم و از قرآن عظم الشان در این زمینه استمداد بکنیم به همین نتیجه می رسیم که همه‌ی این عجایب و موجودات را خدواند برای منافع انسان آفریده است و انسان را از میان دیگر مخلوقات به برای خود اختصاص داده است.

عالم برجسته‌ی اهل سنت در فرازی از سخناش خاطرنشان کرد: بالاترین عبادت الله این است که دل در مقابل الله متعال تسلیم باشد و در دل الله بیاید و مخلوقات از دل خارج شوند، عاشق دنیا و حرص آن نباشیم، دل را تسلیم دل آفرین کنیم. اولین عبادت و بندگی از دل شروع می‌شود. نماز، زکات، واجبات دینی، حقوق الله، حقوق العباد و اخلاق زیبا از برنامه‌های الله برای نجات ما هستند.

مولانا عبدالحمید در سخنانش مردم را به اجرای فرامین الهی در زندگی فرا خواند وگفت: اسلامی که خداوند آنرا به شما عنایت کرده است بالاترین شرف است و از قرآن و اسلام شرف بالاتری وجود ندارد؛ لذا دین را حمایت کنید و لو این‌که به قیمت جان ما تمام شود! دیروز این دین در دست رسول الله، صحابه و اهل بیت بود که آنان دین را خدمت کردند و هجرت کردند و قربانی داند، امروز این دین در دست همه ما است و هر کسی این استعداد را دارد برای دین خدمت کند؛ این دین سبب شرف و سر بلندی است.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جای خالی را با عدد مناسب پر کنید *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن