خبرهاداخلی

گزارش سومین نشست هم اندیشی علمای شهرستانهای سراوان، سب و سوران و مهرستان

به گزارش توحید آنلاین، سومین نشست هم اندیشی علمای شهرستانهای سراوان، سب و سوران و مهرستان به میزبانی مدرسه علوم دینی اشاعت التوحید سراوان (۴/ ۶/ ۱۳۹۵ = ۲۲/ ۱۱/ ۱۴۳۷)، رأس ساعت ۱۶ با تلاوت قاری یحیی آغاز شد.

مولانا محمد امین حسین بر استاد برجسته اشاعت التوحید در ابتدا به حاضران خیر مقدم گفت و در سخنان خویش داشت: اگر زمین حاصلخیز و کشاورز هم ماهر باشد، محصول خوبی به جامعه تحویل خواهد شد، از این رو ما زمینه را برای تحصیل طلاب از نظر استاد و تدریس و مطالعه قبل از درس فراهم سازیم.

مولانا محمد دهقان، معاونت آموزشی عین العلوم گشت نیز با اشاره به حدیث العلماء ورثه الأنبیاء، گفت: علما نسبت به این حدیث بسیار خوشحال‌اند، اما باید همان چیزی که در انبیا یافته می‌شود، در علما نیز یافته شود، در این صورت واقعاً وارث می‌شوند، اگر صفاتی که در مورَث هست، دیده نشود، وارث گفته نمی‌شود و انبیا دارای دو صفت کمال بودند: یکی صفت علم، دومی صفت کمال عملی، که علما هم باید این دو صفت را دارا و الگو باشند.

مولانا عبدالواحد قلندرزهی با اشاره به لازمی بودن تواضع برای علما نسبت به اجرایی کردن مصوبات این جلسات تأکید کرد و هدف از این جلسات را رشد مکاتب و مدارس دانست و گفت: علما باید درویش صفت باشند؛ هر گاه عالم خود را درویش تلقی کند، پیشرفت می کند و هرگاه خود را سلطان تلقی کند، خطرناک می شود و جمع و جور کردنش مشکل است؛ به قول سعدی: ده درویش در گلیمی بخسبند و دو پادشاه در اقلیمی نگنجند.

در ادامه‌ی جلسه، بعد از نماز عصر و مغرب، مولوی ملک محمد بلوچزهی از منطقه بم پشت و سیرکان، مولوی حامد قلندرزهی از منطقه اسفندک، حافظ عبدالرحمن صاحب از مدرسه سوران، مولوی عبدالعلیم اعتمادی از منطقه دهک، مولوی محمد رحیم راهی زهی از چاه قدرت، مولوی محبوب شنبه زهی از مدرسه مجمع العلوم سرجو، مولوی عبدالغنی جمشیدزهی از مدرسه چاهوک مهرستان، مولوی عبدالله امرا از مسجد الخلیل سراوان، مولوی محمد عالم دهواری از مدرسه رحمت للعالمین سراوان، مولوی مراد محمد از مدرسه جامعه المصطفی دزک، مولوی عبدالصمد دهانی از مکتب شندان، مولوی محمد ذاکر پرکی از مکاتب بخش هیدوچ، مولوی اسحاق سپاهی از مدرسه دارالقرآن سراوان، مولوی مراد محمدی از مدرسه الخلیل آسپیچ و هوشک، مولوی داد محمد حسین بر از مدرسه تعلیم القرآن کناربست، حافظ دادرحمان گمشادزهی از مدرسه تعلیم القرآن هوشک، مولوی عبدالحکیم سیدزاده از مدرسه عین العلوم گشت، مولوی محمد امین حسین بر از مدرسه اشاعت التوحید سراوان، مولوی عبدالعزیز حسینی از مطلع العلوم کهن شهر مهرستان به ارائه گزارش فعالیت‌هایی درباره‌ی مدارس و مناطق تحت پوشش خویش ارائه دادند و پیشنهادهایی هم مطرح نمودند.

مولانا مفتی محمد قاسم قاسمی استاد حدیث دارالعلوم زاهدان که به عنوان مهمان ویژه حضور یافته بود، پیش از نماز مغرب در سخنان خود، انسان‌های خوب و صحت و فراغ را نعمت‌های ارزشمندی به حساب آورد و گفت: فرصت ها نعمت اند که هر کس قدرشان را نمی‌داند؛ انسانهای خوب و والا نعمت‌های بزرگ و فرصت های بزرگی هستند. فراغ و صحت فرصت هستند، انسانی که دلش از غم دین مملو است و پر از راهکار است. اینها همه نعمت‌اند و باید قدرشان را دانست.

هم‌چنین بعد از نماز مغرب بعد از استماع بخشی از گزارش‌های فعالان مذهبی، مولانا محمد صدیق حقانی، امام جمعه مسجد جامع صدیق اکبر سراوان در پیشنهادهای خود، اوّلین نیاز مدارس دینی را اخلاص و هدفمندی دانست و گفت: مدرس باید مربی باشد و مکتب‌ها سعی کنند تا اندازه‌ای که توان مدرسین‌اند، در همان درجه فعالیت کنند. تاریخ و سیرت باید به صورت یک فن در مدارس تدریس شوند و کتابشناسی هم فقدان بزرگی برای طلاب است و فتاوا باید به صورت گروهی مورد تأیید علما قرار گیرد و نسبت به تعلیم قرآن و تجوید بی توجهی نشود.

مولانا فتوحی نیز از عوامل تأثیرگذار در جهت رشد و تربیتی را عمل کردن هر یک از طلاب و اساتید به وظایف خود دانست و در ادامه پیشنهاهایی داشت از جمله: نشست‌های متداوم مدیران و معاونان و ایجاد همفکری بیشتر، وجود مسابقات علمی، استفاده از اساتید برجسته حوزوی و دانشگاهی، نشست‌های توجیهی برای اولیای طلاب.

جلسه بعد از نماز عشاء با سخنان شیخ الحدیث مولانا حسین پور که ریاست جلسه را برعهده داشت، پی گرفته شد، ایشان در سخنان خود به لزوم توجه علما و مدارس نسبت به دانش آموزان و دانشجویان و برنامه ریزی برای آنان تأکید کرد و گفت: فعالیت‌های ما و شما نسبت به دانش آموزان و دانشجویان معطوف باشد که جمعیت از آنِ آنهاست. هدفم این نیست که عملکرد شما ضعیف است، بلکه قابل تحسین است، اما در مقابل رشد جمعیت و نوجوانان و جوانانی که از دبستان تا دانشگاه ها سرازیراند، عملکرد ما و شما هیچ است.

(گفتنی است مشروح سخنان شیخ الحدیث مولانا حسین پور، مولانا مفتی قاسمی و مولانا دهقان به صورت جداگانه منتشر خواهد شد.)

در پایان مفتی محمّد زکریا دهواری به جمع بندی جلسه پرداخت و این نشست با دعاهای مولانا محمد دهقان خاتمه یافت.

برچسب ها
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جای خالی را با عدد مناسب پر کنید *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن