بانوان

عاقبت صدقه دادن و صدقه ندادن

Image result for ‫صدقه دادن‬‎

وعید به جهنم در صورت ندادن زکات

عَن عَائِشَهَ۰ زَوجِ النَّبِیِّ r قَالَت دَخَلَ عَلَیَّ رَسُولُ اللهِr فَرَاَنِی فِی فَتَخَاتٍ مِن وَرَقٍ فَقَالَ مَا هَذَا یَا عَائِشَهُ؟ فَقُلتُ صَنَعتُهُنَّ اَتَزَیُّنُ لَکَ یَا رَسُولَ اللهِ r قَالَ أَ تُؤَدِّینَ زَکَاتَهُنَّ ؟ قُلتُ لَا اَو مَا شَاءَاللهُ قَالَ هِیَ حَسبُکِ مِنَ النَّارِ[۱]

از حضرت عائشه ۰ روایت شده که رسول اللهr پیشم تشریف آوردند، در دستم انگشتری نقره ای را دیدند، فرمودند: ای عائشه۰ این چه است ؟ فرمودم: این را ساخته ام تا خودم را (بتوسط آن) برایتان آراسته نمایم، رسول الله۱ فرمودند: آیا زکاتش را می دهی؟ گفتم خیر، فرمودند: برای جهنمی بودن همینقدر کافی است.

عَن اَسمَآءَ بِنتِ یَزِیدَ قَالَت دَخَلتُ اَنَا وَ خَالَتِی عَلَی النَّبِیَّ r وَ عَلَینَا اَسوِرَهٌ مِن ذَهَبٍ فَقَالَr أَتُعطِیَانِ زَکَواتَه؟ فَقُلنَا لَا فَقَالَ أَ مَا تَخَافَانِ اَن یُسَوِّرُکُمَا اللهُ اَسوِرَهً مِن النَّارِ اَدِّیَا زَکَوتَه[۲] حضرت اسماء بنت یزید ۰ می فرماید: من و خاله ام به محضر رسول الله r حاضر شدیم و در دستهای ما دستبند طلائی بود، رسول الله rفرمودند: آیا زکات اینها را می دهید؟گفتیم خیر، رسول اللهr فرمودند: آیا از این نمی ترسید که خداوند دستنبد آتشین شما را بپوشاند؟ (بنابراین) زکات آنها را بپردازید.

طلا ونقره به هر شکل و صورتی که باشند، خواه به صورت زیور الآت تحت استعمال باشند و یا اینکه خیر، هرگاه بمقدار نصاب زکات رسیدند باید در هر سال زکات آنها داده شود. متأسفانه در این مورد سهل انگاری زیادی صورت می گیرد، صندوقها مملوء از طلا و جواهرات می باشند، اما نسبت به دادن زکات آنها هیچگونه اقدامی صورت نمی گیرد. به خاطر اینکه در قیامت مشکل خاصی پیش نیاید، زکات زیورات و سایر اموالی که بر آنها زکات واجب می باشد، پرداخت گردد.

چگونگی زکات و صدقه دادن زنان

عَن عَائِشَهَ ۰ قَالَت قَالَ رَسُولُ اللهِ rیَا عَائِشَهُ ۰ اِستَتَرِی مِنَ النَّارِ وَ لَو بِشِقِّ تَمرَهٍ[۳] از حضرت عائشه ۰ روایت شده که رسول اللهrبه من فرمودند: ای عائشه۰ خودت را از جهنم رهائی بده، اگرچه به تکه ای خرما باشد.

در ارتباط با عبادات بدنی از قبیل نماز و روزه تا حدودی بین زنان فضائی قائم می باشد، اما در زمینه زکات و صدقات، فضای مناسبی دیده نمی شود. اولا اینکه در بین زنان مال و ثروت اندکی می باشد، و اگر باشد باز هم کیفیت دادن زکات و صدقات بسیار محدود (آنهم در محدوده خویشاوندان درجه یک) و بی اثر می باشد. حالآنکه زنان می بایست طبق توان مالی خویش علاوه از دادن زکات به دادن صدقات نافله نیز عادت می کردند، و به مدارس دینی، یتیمان، بیوه زنان، وسایر نیازمندان کمک می کردند. بدون تردید بر اثر صدقات و عطیات، رهائی از جهنم میسر خواهد گردید. رسول اللهr به جامعه زنان تاکید فرموده اند: خودشان را به هر طریق ممکن از جهنم رهائی بدهند، اگرچه به دادن صدقه بسیار ناچیز هم باشد. در نزد اعراب دانه خرما ارزش خاصی نداشت، به همین خاطر در اینجا بعنوان مثال آن را ذکر فرمودند، بسا اوقات برخی به فکر این هستند چیز پر ارزش را صدقه کنند و در همین فکر هستند که توفیق صدقه چیز اندکی را هم نخواهند یافت. به همین خاطر نباید فرصتی که پیش می آید را از دست داد، به همین خاطر هر آنچه میسر می گردد، فورا آن را در راه الله باید صدقه نمود.

خواهران و مادران! با دادن صدقات و خیرات به کمک نیازمندان در دنیا بشتابید تا خداوند در سخت ترین حالات در قیامت دست شما را بگیرد.

تشویق نمودن زنان به صدقه دادن

عَن زَینَبَ اِمرَءَهِ عَبدِاللهِ قَالَت خَطَبَنَا رَسُولُ اللهِ r فَقَالَ یَا مَعشَرَ النِّسَآ ءِ تَصَدَّقنَ وَ لَو مِن حُلِیِّکُنَّ فَاِنَّکُنَّ اَکثَرُ اَهلِ جَهَنَّمَ یَومَ القِیامَهِ[۴] “حضرت زینب۰ همسر حضرت عبد الله بن مسعودy می فرمایدکه رسول الله۱ در جمع ما زنان فرمودند: ای زنان صدقه بدهید، اگرچه از زیوراتتان باشد، زیرا در روز قیامت بیشترین افرادی که وارد جهنم می شوند از شما زنان می باشند.” در احادیث زیادی زنان مورد تشویق قرار گرفته اند تا صدقه بدهند، زیرا رجحان عمومی زنان بر خلاف صدقه دادن می باشد، و در این مدت اسباب زیادی باعث گردیده تا زنان به صدقه دادن تمایل چندانی نداشته باشند: از قبیل عدم آگاهی از فضائل و مزایای معنوی، مادی و دنیوی صدقه. علتش این است که اولا در مجالس ارشادی و مسائل دینی شرکت نمی کنند، بالفرض اگر شرکت بکنند، آن استفاده ای را که می بایست ببرند، نمی گیرند. و نه تمایلی به مطالعه کتب دینی دارند، به خاطر اینکه صفت بخل بطور کلی ریشه کن گردد و جایش را ایثار و همدردی و تعاون بگیرد، به همین خاطر رسول اللهr به زنان تاکید می کنند تا فرهنگ صدقه و خیرات را بین خودشان گسترش بدهند، از سوی دیگر ارتکاب گناهان از ناحیه زنان به کثرت و توبه و انابت بسیار اندک جلوه گر می باشد، به همین خاطر به آنان دستور داده شد تا بسوی صدقات رجحان بیشتری از خودشان نشان بدهند، زیرا صدقه موجب فرو نشاندن آتش جهنم و غضب الهی می باشد. به همین خاطر به زنان دستور دادند تا صدقه بدهند، هر چند که بسیار اندک باشد. زیرا همین مقدار کم موجب جلب رضایت الهی خواهد گردید.

[۱] : ابو داوود ص۲۱۸، ترغیب ج۱ص ۵۵۶

[۲] : ترغیب ج۱ ص ۳۱۲

[۳] : تزغیب ج۲ ص ۶

[۴] : ترمذی ص ۱۳۸ ، مشکواه ص ۱۵۹، بخاری ص ۱۹۸

بر گرفنته از بانوان بهشتی

برچسب ها
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جای خالی را با عدد مناسب پر کنید *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن