اخلاق و عرفان

بزرگترین مانع در مسیر راه سلوک و راه علاج آن

بزرگترین مانع در مسیر راه سلوک و راه علاج آن

حضرت مولانا حکیم اختر رحمه الله علیه می فرماید که مولانا رحمه الله علیه رومی می فرماید:

ع: نار شهوت چه کشد نور خدا

یعنی آن آتشی که ثمره ی گناهان می باشد، چه چیزی می تواند آنرا خاموش گرداند؟ یقینا این آتش توسط گناهان خاموش نمی گردد، لذا برای این کار نور الله را باید حاصل نمود، آتش بر اثر نور الهی خنک می گردد، بنابر این انسان هر چند بیشتر مرتکب گناه گردد به همان اندازه آتش آن گناهان شعله ورتر خواهد گردید. به همین خاطر هر چقدر می توانید در ذکر و یاد الله مشغول باشید.

نگاه کنید وقتی جهنم پر از جهنمیان می گردد، باز هم او را سکون حاصل  نمی گردد، بلکه اینچنین می گوید: هل من مزید، یعنی هنوز می خواهم، ( تا اینکه خداوند قدم بلا کیف خودشان را بر روی او می گذارد تا اینکه جهنم پر می گردد)، نفس هم بخشی از جهنم است، اندرون نفس از گناهان پر نمی گردد، بلکه شکمش بر اثر نور خداوندی پر می گردد، نور بر اثر ذکر الهی و از مجلس اهل دل و همنشینی با مخلصین حاصل می گردد: نور ابراهیم را سازد اوستا

مولانا رحمه الله علیه می فرماید: هنگامی که آتش نمرودی بر اثر نور ابراهیمی خنک گردید، یقینا آتش آرزوهای نامشروع نفس نیز بر اثر نور الهی خنک خواهد گردید، بنابراین در پی حصول همان نور باشید. مولانا حکیم اختر رحمه الله علیه در تشریح بیشتر این مصرع« ع: نار شهوت چه کشد نور خدا» می فرماید: این از کمالات مولانا رومی رحمه الله علیه است که در این مصرع هم سؤال را مطرح نمود و هم پاسخ آن را، «نار شهوت چه کشد»، این سؤال است و « نور خدا» پاسخ آن است. یعنی چه چیزی آتش گناهان را می تواند خاموش گرداند؟ یقینا این آتش با ارتکاب گناه مجدد خاموش نمی گردد، بلکه آتشش شعله ورتر خواهد گردید، همچنین بر اثر گناه خواهشات، گناهان کمتر      نمی گردند بلکه تقاضای گناه افزایش می یابد، لذا نمی توان مدفوع را با ادرار پاک نمود، زیرا در این صورت بجای اینکه نجاست دور شود، آن نجاست جای بیشتری را ملوث خواهد گردانید، شما بر این باورید که با مرتکب شدن گناهان مجدد می توانید تقاضاهای نفس بر آورده سازید؟ اصلا امکان آن نمی رود، زیرا در همچنین صورتی آتش گناهان شعله ورتر خواهد گردید و بجای اینکه قلب انسان اطمینان خاطر پیدا کند، در اضطرابات بیش گرفتار خواهد گردید. نگاه کنید وقتی خداوند از جهنم می پرسد «هل امتلئت» آیا پر شدی؟ جهنم اینچنین پاسخ می دهد: «هل من مزید» آیا بیشتر از این هم است؟ یعنی ای الله! هنوز از این جهنمیان سیر نشده ام، بلکه هنوز به جهنمیان بیشتری نیار دارم. در روایتی از بخاری آمده که خداوند قدم بلا کیف خود را بر روی جهنم می گذارد. از اساتید بزرگوار علم حدیث استدعا می گردد که به این توضیح و شرح، بنحو احسن توجه نمایند که هر وقت مشغول تدریس می گردید، یقینا این توضیح «مولانا حکیم اختر رحمه الله علیه » برایشان مفید واقع خواهد گردید. وقتی جهنم می گوید هنوز به جهنمیان بیشتری نیاز دارم، از سوی دیگر خداوند ظالم نیست که افراد بی گناه را بی جهت در جهنم بیندازد، بلکه قدم بلا کیف خودشان را بر روی جهنم قرار میدهد و پس از آن جهنم دو دفعه و یا سه دفعه می گوید: قط قط قط. یعنی کافی است،کافی است، کافی است. نیاز بیشتری ندارم، بلکه شکمم پر گشت. و منظور از قدم، تجلی خاص الهی مراد است، زیرا خداوند از قدم پاک است. الآن مولانا   جلال الدین رحمه الله علیه می فرماید:

وقتی شکم جهنم از این همه جهنمیان پر نگشت، آخر چگونه شکم نفس شما که شاخی از دوزخ است پر می گردد؟ چگونه آتش شهوات خاموش می گردد؟ وقتی آتش گناهان بر اثر گناهان مجدد خاموش نمی گردد، در همچنین وضعیتی چه راهی را باید برگزید تا بر اثرش آتش گناهان خاموش گردد؟ می فرماید: در همچنین صورتحالی باید نور الله را بدست آورید، زیرا بر اثر همین نور بود که شکم جهنم پر گشت و اکنون هم بر اثر همین نور، آتش سوزنده ی گناهان نیز خاموش خواهد گردید. نور خنک می باشد و آتش گرم، الف نار ایستاده می باشد و واو نور خم می باشد، بنابراین آنانی که اهل نور هستند آنان هم متواضع و خمیده می باشند. اما اهل نار همیشه مغرور و سر بفلک می باشند. خداوند همه را از آثار شوم و متکبرانه ی نار نجات دهد، چون این:

«ابی و استکبر و کان من الکافرین»

شعار ابلیس بود، یقینا هرگاه نور خداوندی به حرکت در آید فورا آتش از بین خواهد رفت.

نار شهوت چه کشد، نور خدا

نـور  ابـراهیم  را  سـاز  اوسـتا

نگاه کنید که بر اثر نور ابراهیمی آتش نمرودی خاموش می گردد، بدون تردید آتش نفس شما هم از آتش نمرودی کمتر نمی باشد. لذا برای خاموش گردانیدن این آتش گناهان نفس، باید در پی حصول نور الهی باشید که بر اثر ذکر و یاد الهی و مجالست با اهل دل و نیکان و عبادات حاصل خواهد گردید.۱

۱ : دروس محبت، علامتهای محبت ار مولانا محمد ارسلان بن اختر میمن ص ۳۶۰/۳۶۱/۳۶۲

برچسب ها
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جای خالی را با عدد مناسب پر کنید *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن