بانوان

دروازه های هشتگانه بهشت مخصوص چه کسانی می باشند

دروازه های هشتگانه بهشت مخصوص چه کسانی می باشند

عَن اَبِی هُرَیرَهَرضی الله عنه عَن رَسُولِ اللهِ صلی الله علیه و سلم اَیَّمَا اِمرَأَهٍ اِتَّقَت رَبَّهَا وَ حَفِظَت فَرجَهَا فُتِحَ لَهَا ثَمَانِیَهُ اَبوَابِ الجَنَّهِ قِیلَ لَهَا اُدخِلِی مِن حَیثُ شِئتِ.[۱]

از حضرت ابو هریره رضی الله عنه روایت شده که رسول الله صلی الله علیه و سلم فرمودند: هر آن زنی که از الله (از ارتکاب گناه بترسد و مرتکب گناه نشود) و از ناموسش حفاظت کند و از شوهرش اطاعت نماید، برای اینچنین زنی هر هشت دروازه بهشت گشوده خواهند شد و به او گفته می شود از هر دروازه ای که می خواهی، وارد بهشت بشو.

بهشت هشت دروازه دارد، اهل بهشت بنابر اعمال مخصوص خودشان از دروازه های بهشت وارد می شوند. عموما اهل بهشت از یک دروازه وارد بهشت برین می شوند. اما برخی از مردان و زنان عملکردشان طوری می باشد که هر هشت دروازه بهشت برایشان گشوده می گردد و اختیار تام دارند از اینکه از چه دروازه ای می خواهند وارد بهشت بشوند.

همچنین زنانی متصف به این سه صفت می باشند:

۱: زندگی توأم با تقوی و خشیت الهی، یعنی از هر چیز ناجائز و از هر آنچه شریعت محمدی ممانعت فرموده، باز می آیند، مانند مواظبت بر نمازهای پنجگانه، خصوصا نماز صبح، دادن زکواه زیور هایشان به شرط اینکه به حد نصاب زکواه رسیده باشند، با هیچ کس خصومتی نداشته باشند، کسی را لعن و نفرین نکنند، بیجهت اظهار احسان مندی نکنند، بی حجاب و بی پرده نباشند، از مردان نامحرم و بیگانگان جدا پرهیز نمایند، با خویشاوندان هیچگونه بغض و کینه ای نداشته باشند، از بیماری مهلک غیبت خود را دور نگه داشته باشند، از تماشا کردن تلویزیون دوری جویند، از ارتکاب بدعات به هر صورت ممکن ممانعت ورزند، در صورت ارتکاب بدعت و یا هر نوع گناه دیگری فورا توبه نمایند.

۲: علاوه از شوهرش، نگاهش بر مردان دیگر نباشد، از طریق تلویزیون و فیلمهای سینمائی و ویدوئی، اخلاق و عفت خویش را از بین نبرد، به هر طریق ممکن از ناموس و شرافت و حیثیتش محافظت فرماید.

۳: از هر دستور شوهر (به شرط اینکه ممانعت شرعی نداشته باشد) اطاعت نمودن، در اجرای اوامرات شوهر سستی ننماید و بدنبال هیچگونه بهانه وعذرهای بیجا نباشد، مثلا طبق میل شوهر، کارها را سر وقت و مطابق با خواست و ضرورت انجام بدهند. بطور مثال از حالات روحی شوهرش به خوبی در جریان باشد، از اینکه شوهر غذای گرم میل دارد، با آب گرم می خواهد وضوء بگیرد، در همچنین صورتی قبل از اینکه شوهر دستوری بدهد، طبق خواستش این موارد انجام پذیرد.

ای مادران و خواهران گرامی! برای رسیدن به آن مراتب عالیه، سعیتان بر این باشد که متصف به این موارد باشید، مهمتر از همه همان اجتناب از گناهان می باشد، با متحمل شدن مشکلات موقتی در دنیا، برای همیشه در آخرت رستگار و جزو همان افرادی قرار خواهید گرفت که هر دروازه بهشت شما را بسوی خودش فرا خواند.۲

 

[۱]: مجمع الزوائد ج۴ ص۳۰۶

۲: بانوان بهشتی ص۲۸-۲۹

برچسب ها
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جای خالی را با عدد مناسب پر کنید *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن